7 rzeczy, które twój mocz próbuje ci powiedzieć o twoim zdrowiu


To może zabrzmieć dziwnie, ale za każdym razem, gdy idziesz do toalety, masz szansę sprawdzić swoje zdrowie. Sprawdzając kolor moczu, możesz sprawdzić, czy twoje ciało dobrze sobie radzi, czy potrzebujesz lekarza. Brzmi łatwo, prawda? Teraz wystarczy znać możliwe powody (poważne lub nie), które kryją się za każdym kolorem.Kolor pomarańczowy:

Niektóre leki przeciwzapalne (azulfidyna), leki chemioterapeutyczne i środki przeczyszczające z senesą mogą powodować pomarańczowe zabarwienie. Nadmierne spożycie witaminy B2 lub beta-karotenu (marchew) również może być przyczyną. Jeśli nie byłeś narażony na żadne z powyższych, to:

Pij więcej wody. Odwodnienie może powodować silną koncentrację moczu i zmieniać się od ciemnożółtego do pomarańczowego. Już po kilku godzinach powinien powrócić do normalnego, jasno żółtego koloru.
Sprawdź swoje oczy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek żółtawe zabarwienie białek oczu, wówczas pomarańczowy mocz może być znakiem, że twoja wątroba nie działa prawidłowo. Powinieneś niezwłocznie umówić się na wizytę u lekarza.

Różowy i czerwonawy:

Prawdopodobnie niepokojący jest widok czerwonawego lub różowego moczu, ale niekoniecznie jest on poważny, ponieważ może być spowodowany przez żywność lub leki. Zanim zaczniesz się martwić, zobacz powody tego koloru.

Foods: Jeśli jadłeś buraki, jeżyny lub rabarbar, to nie masz się czym martwić. Niektóre związki, które powodują, że czerwone pożywienie są wydalane z moczem po wykonaniu czynności nerek. Zwykle oczyszcza się następnego dnia. Jeśli nie, należy umówić się na wizytę u lekarza.

Leki: Niektóre antybiotyki (takie jak Rifadin i Rimactane) stosowane w leczeniu gruźlicy mogą powodować czerwonawy mocz. Fenozopirydyna stosowana w leczeniu zakażeń dróg moczowych i środki przeczyszczające zawierające sennę mogą również być przyczyną różowawego zabarwienia.

Krew: Krew w moczu może być oznaką infekcji dróg moczowych, choroby nerek, nowotworowych lub nienowotworowych guzów lub pęcherza moczowego lub kamieni nerkowych. Jeśli zauważysz jakiekolwiek skrzepy krwi lub inne tkanki w moczu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Specjaliści podkreślają, że jest to rzadkie, ale nierozpoznane, zwłaszcza u kobiet, ponieważ zwykle lekceważy je jako dziwaczny okres.Zielony i niebieski:

Wystąpienie tego koloru może być szokujące, ale jest rzadkie i może być spowodowane przez:

Żywność: spożywanie żywności barwionej sztucznie lub szparagów. Nie ma się o co martwić. Oczyści się za dzień lub 2.

Leki: Niektóre leki (takie jak Amitryptylina, Indometacyna i Propofol) mogą powodować zmianę koloru.

Uwaga: Jeśli nie byłeś narażony na żadne z powyższych, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Zielony kolor może sygnalizować rzadką infekcję dróg moczowych wywołaną przez bakterie Pseudomonas. Błąd może również powodować kamienie nerkowe.

Brązowy:

Jeśli widzisz brązowe odcienie w moczu, może to być oznaką odwodnienia. Wśród pokarmów, które mogą zmienić twój mocz w moczu, są rabarbar i fasola fava. Ale lepiej jest to sprawdzić, zwłaszcza jeśli pijesz dużo wody, ale kolor nie znika. Brązowy mocz może wskazywać na problemy z wątrobą i nerkami.

Uwaga: Jeśli po twoim brązowym moczu następują bóle brzucha, wysypki i drgawki, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia choroby genetycznej. Również krew wydaje się brązowawa, gdy rozpada się, co może być oznaką poważniejszego stanu, takiego jak nowotwór.Spienianie lub musowanie:

Od czasu do czasu spienienie piany jest normalne i zwykle spowodowane szybkością oddawania moczu. Ale jeśli wciąż powraca i jest bardziej zauważalny w miarę upływu czasu, powinieneś odwiedzić swojego lekarza.

Pienisty lub musujący mocz może być oznaką białka w moczu, a to wymaga profesjonalnej oceny, ponieważ zwiększona ilość może sygnalizować poważny problem z nerkami.

Przezroczysty:

Jeśli twój mocz jest całkowicie przezroczysty, jest to znak, że pijesz za dużo wody. Może to spowodować pewne ryzyko, z których najważniejszym jest rozcieńczenie soli w organizmie. Może to powodować problematyczny brak równowagi chemicznej w twoim ciele. Powinieneś rozważyć picie mniejszej ilości wody.Jasnożółty, przezroczysty żółty, ciemnożółty”

Te kolory oznaczają, że nie musisz się martwić. Idealnie, twój mocz powinien być w kolorze bladozłotym. Bladożółty wykazuje dobrą równowagę między niedostatecznym i nadmiernym uwodnieniem. Bardziej stężony mocz jest oznaką, że potrzebujesz więcej wody. Pamiętaj tylko o jednej złotej zasadzie: jeśli wygląda jak lemoniada – dobrze dla ciebie!

Czy kiedykolwiek zwracasz uwagę na kolor moczu? Czy czujesz się dziwnie, sprawdzając to? Udostępnij nam komentarze.


7 rzeczy, które twój mocz próbuje ci powiedzieć o twoim zdrowiu

Nie ma takiego spania!

Nie zrobiłeś nic przez ostatnie 2 minuty. Zamknij to okno albo obczaj najciekawsze posty.