14 rzeczy, które Twoja twarz może powiedzieć o Twoim zdrowiu


MRI i RTG są używane przez lekarzy na całym świecie do diagnozowania wszelkiego rodzaju dolegliwości i chorób. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jakie metody były używane w czasach starożytnych do szybkiej diagnozy? Kiedyś ograniczali objawy, używając twarzy jako głównego źródła do wykrywania chorób. Zgodnie z nauką ajurwedyjską, zwaną „mapowaniem twarzy”, analizowali każdą część twarzy, ponieważ każda jej część jest powiązana z pewnym narządem w ciele.1. Odchylony podbródek

Podbródek jest ogólnie uważany za część procesu starzenia. Jednak cofający się podbródek lub retrogenia, jak to się nazywa w medycynie, może być również spowodowane przez twoją genetykę. Inne znane przyczyny mogą być spowodowane sekwencją Pierre Robin i zespołem Treacher Collins, który występuje u małych dzieci, zaburzając ich oddychanie.

Niektórzy lekarze sugerują noszenie aparatów ortodontycznych w celu przywrócenia podbródka na miejscu, zwłaszcza w przypadku zgryzu (niewspółosiowości zębów).2. Nadmierny wzrost włosów

attractive woman in beauty salon on facial hair removal threading procedure

Włosy w niechcianych miejscach od dawna niepokoją kobiety. Ponieważ włosy na twarzy są bardzo niepokojące, kobiety często spędzają dużo czasu i pieniędzy, usuwając niechciane włosy z twarzy. Jeśli jesteś jedną z tych kobiet, bądźmy pierwszą osobą, która powie Ci, że nie może to być zadanie dla kosmetyczki. W rzeczywistości może to być podstawowy problem zdrowotny.

Włosy na twarzy i włosy na innych częściach ciała, które wydają się ciemne i grube, mogą być spowodowane stanem zwanym hirsutyzmem. Ten rodzaj włosów ma związek z niektórymi męskimi hormonami i może być również dziedziczny. Problem ten dotyczy głównie kobiet z krajów śródziemnomorskich, południowoazjatyckich i bliskowschodnich.
3. Blada skóra

Przebarwienia skóry nie są rzadkim problemem. Wiele osób o jasnych kompozycjach zaleca się, aby byli sprawdzani pod kątem anemii. Jednak ten problem może wymagać nieco więcej uwagi. Jeśli bladość jest zlokalizowana, co oznacza, że ​​znajduje się na jednej części ciała, takiej jak twarz lub kończyna, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Bladość lub bladość mogą być spowodowane zmniejszonym przepływem krwi, niskim poziomem tlenu w ciele lub zmniejszoną liczbą czerwonych krwinek. Bladość może być również spowodowana czynnikami środowiskowymi, takimi jak brak ekspozycji na słońce, odmrożenia lub bardzo niskie ciśnienie krwi.4. Pęknięte usta

Od czasu do czasu wszyscy jesteśmy spierzchnięci w wyniku nadmiernej suchości i odwodnienia, szczególnie w miesiącach zimowych. Jednak spierzchnięte wargi mogą stanowić poważniejszy problem zdrowotny, niż myślisz. Jeśli twoje usta nie poprawiają się pomimo kilku zabiegów, stan może być poważniejszy.

Utrzymujące się spierzchnięte wargi mogą być również spowodowane zapaleniem wymienia lub wirusem herpes. Zapalenie wymienia jest spowodowane przez nadmierne wystawianie się na słońce, w wyniku czego cienka biała linia tworzy się na obrysie warg. Jeśli nie jest leczone, zapalenie przegrody może przekształcić się w raka skóry. Wirus opryszczki może wywoływać czerwone owrzodzenia wokół ust wraz z suchą, łuszczącą się skórą. Wirus ten jest zakaźny i powinien być traktowany poważnie.


5. Pieprzyki

Portrait of a mid adult woman

Pieprzyki są uważane za nieszkodliwe narośla na ludzkim ciele. Jednak następnym razem, gdy zauważysz, że kpieprzyk pojawił się znikąd, przyjrzyj mu się bliżej. Jakikolwiek pieprzyk, który jest asymetryczny, ma włosy wyrastające z niego, ma interesujący kolor lub ma więcej niż 6 milimetrów średnicy, musisz go zbadać.

Jednak jest dobra wiadomość! Jeśli znajdziesz dodatkową liczbę pieprzyków, to może ci pomóc pozostać młodsza na dłużej.6. Rany

Young man is showing a cold sore on his lip

Zazwyczaj te rany pojawiają się wokół warg lub nozdrzy. Są to opryszczka na zimno i są generalnie powodowane przez wirus opryszczki typu 1. Chociaż są one uleczalne, mają tendencję do powrotu. Według lekarzy, te rany pozostaną z wami na zawsze i są generalnie wywołane złym stanem zdrowia, stresem, nadmiernym zmęczeniem lub dużym nasłonecznieniem.

Chociaż te rany odejdą same w ciągu około 1-3 tygodni, jeśli są niezwykle duże lub występują zbyt często, warto skonsultować się z lekarzem.
7. Paraliż twarzy

Termin „paraliż twarzy” może brzmieć nieco przerażająco, więc zróbmy to. Paraliż twarzy jest w zasadzie stanem zwanym porażeniem Bella. Osoba cierpiąca na tę chorobę zwykle nie jest w stanie poruszyć twarzy. Narzekają też na ból w szczęce i uszach.

Ten paraliż jest spowodowany rodzajem wirusa, który uciska nerwy twarzy, powodując ból i obrzęk. Zaczyna się rozwijać przez kilka godzin lub czasami kilka dni i można je wyleczyć w ciągu 3 do 6 miesięcy.8. Sucha skóra

Sucha skóra jest częstym problemem, a leczenie jest normalne w codziennym schemacie pielęgnacji skóry. Może to być problem sezonowy lub może być spowodowany niewystarczającym nawilżeniem. Nie można jednak zignorować wszystkich problemów związanych ze skórą suchą i łamliwą. Niektóre z nich mogą być wynikiem złej diety, nadczynności tarczycy lub cukrzycy.

Daj sobie wystarczające nawilżenie i pij dużo wody. Jeśli nadal nie możesz pozbyć się suchej skóry na twarzy, prawdopodobnie pora skonsultować się z lekarzem.9. Worki z oczami i obrzęki wokół oczu

Puffy swollen eye on a Caucasian person

Obrzęk i opuchnięte oczy są zwykle związane z bezsennością lub późnymi nocami. Spróbuj nadrobić zaległości podczas snu z lekkimi drzemkami i bardziej rygorystycznym harmonogramem snu. Jeśli problem nadal występuje, może to być podstawowy problem. Opuchnięcie może być wynikiem gromadzenia się płynu pod twoimi powiekami. Powodem tego mogą być alergie, płaczliwe łby lub wysokie spożycie soli. Stan może być dalej wyolbrzymiony w gorącą i wilgotną pogodę.


10. Zła higiena jamy ustnej

a young woman holds in her hand to her mouth to sneeze. halitosis and bad breath

Nieświeży oddech może oznaczać kilka innych rzeczy oprócz złej higieny jamy ustnej. Może to również oznaczać, że twoje kości i serce są w złym stanie.

Brytyjski dziennik medyczny cytował szkockich badaczy w 2010 roku, który powiedział, że szczotkowanie zębów zmniejsza ryzyko chorób serca. W rzeczywistości osoby, które szczotkowały rzadziej w porównaniu do tych, które szczotkowały dwa razy dziennie, miały o 70% większe ryzyko zachorowania na serce.11. Trądzik na linii szczęki i wokół niej

Portrait of young girl with skin problem on isolated white background

Trądzik, jak wszyscy wiemy, jest spowodowany złogami ropy pod skórą. Trądzik na linii szczęki i wokół niej jest nieco inny, ponieważ może być spowodowany stresem, zmianami hormonalnymi lub niektórymi lekami, takimi jak środki antykoncepcyjne, antydepresyjne, witaminy z grupy B.

Te pryszcze mogą być czerwone i stałe lub mogą pojawić się w zbiorniku z białą ropą.12. Swędzące uszy

Może być wiele przyczyn dla swędzących uszu. Obwinianie go na gromadzeniu się woskowiny nie jest całkowicie poprawne. Swędzące uszy mogą być również spowodowane niektórymi rodzajami infekcji lub alergiami powodowanymi przez różne produkty.

W cięższych warunkach świąd w uszach może być objawem egzemy lub łuszczycy, która wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.


13. Matowe i pozbawione życia włosy

Close-up Of Dermatologist Checking Patient’s Hair Through Magnifying Glass

Włosy mogą zmienić wygląd każdej twarzy. Jednak tylko kilku z nas ma szczęście mieć piękne, lśniące pasma. Czy to naprawdę wszystko jest genetyczne? Mówimy „nie” i mamy trochę informacji, aby to udowodnić.

Kruche i matowe włosy mogą wskazywać na ubogą i niezrównoważoną dietę, odwodnienie lub uszkodzenie spowodowane przez chemikalia. Pogorszenie jakości włosów może również wskazywać na problem z tarczycą.14. Poziome linie na czole

Wszyscy mamy zmarszczki na twarzy w zależności od naszego wieku. I wszyscy możemy przyznać, że ich nienawidzimy i często staramy się ich pozbyć. Co jednak, jeśli powiemy ci, że to nie tylko oznaki starzenia się i mogą one przedstawiać ogólny stan zdrowia twojego ciała?

Te linie na twarzy mogą przedstawiać różne rzeczy, zwłaszcza te poziome. Linie te są również nazywane liniami stresowymi, co oznacza, że ​​doświadczasz wielu stresów. Te linie są również oznaką złej diety. Linie te są bezpośrednio związane ze zdrowiem żołądka, więc jeśli spożywasz dodatkowe ilości cukru i tłuszczu w swojej diecie, będą częściej pojawiać się.


14 rzeczy, które Twoja twarz może powiedzieć o Twoim zdrowiu

Nie ma takiego spania!

Nie zrobiłeś nic przez ostatnie 2 minuty. Zamknij to okno albo obczaj najciekawsze posty.