12 dziwnych rzeczy, które robili nasi przodkowie.


Jeśli wierzysz, że ludzie byli mniej ekscentryczni w przeszłości niż dzisiaj, pomyśl o ich modzie i tradycjach. Może zmienisz zdanie. Zebraliśmy kilka rzeczy, które nasi przodkowie uważali za normalne. Dowiedzieliśmy się, że nie jesteśmy tacy dziwni, w porównaniu z ludźmi, którzy żyli jeszcze nie tak dawno.

12. Spanie dwa razy w ciągu doby

Europejczycy, którzy żyli w średniowieczu, praktykowali to, co teraz nazywamy snem dwufazowym. Pierwszy sen rozpoczął się o zachodzie słońca i trwał około północy. Wtedy ludzie budzili się i nie spali przez 2-3 godziny. Niektórzy używali tego czasu do modlitwy i czytania, a niektórzy do odwiedzania sąsiadów. Potem przychodził czas drugiego snu, który trwał do wschodu słońca.

11. Żywe budziki

Mujer con una cerbatana haciendo las veces de despertador (Londres, 1931)

Chodząca kołatka była profesją, która istniała od połowy XVIII wieku do lat pięćdziesiątych. Ich zadaniem było budzenie ludzi, którzy musieli wstać wcześnie. Pukali do okien swoich klientów pałeczkami lub strzelali do nich z rurek.

10. Sukienki dla chłopców

Od XVI wieku do około 1920 r. było zwyczajowo przyjęte, że dla małych chłopców do pewnego wieku (4-8 lat) zakładano sukienki. Głównym powodem był  wysoki koszt odzieży: sukienki łatwiej było dostać w sklepach. Tradycja nie ominęła nawet rodzin królewskich: zdjęcie to przedstawia Aleksieja, syna rosyjskiego cesarza Mikołaja II, w sukience podobnej do tej, którą nosiły jego siostry.

9. Chopines

Chopines, znane również jako zoccoli lub pianelle, są rodzajem platformy o wysokości do 50 cm (20 cali). Noszono je po to aby brania nie były ubłocone.

8. Upuszczanie krwi w celu zapobiegania przed chorobami.

Ten sposób leczenia był popularny od 2000 lat aż do początku XX wieku. Upuszczanie krwi było praktykowane w celu leczenia każdego pacjenta. Niestety powodowało jeszcze większe osłabienie organizmu.  Miał to być także lek na depresję.


12 dziwnych rzeczy, które robili nasi przodkowie.

1 / 5Next

Nie ma takiego spania!

Nie zrobiłeś nic przez ostatnie 2 minuty. Zamknij to okno albo obczaj najciekawsze posty.