8 przedmiotów codziennego użytku, których wygląd radykalnie zmienił się na przestrzeni lat.


Bardzo trudno wyobrazić sobie, jak nasi przodkowie funkcjonowali bez telefonów i innych udogodnień. Są one dla nas tak powszechne i tak niezbędne, że życie bez nich staje się wręcz niemożliwe.

To co nas ludzi odróżnia od zwierząt, to zdolność do kreatywnego myślenia i inwencji, która jest czymś niesamowitym. Człowiek jest w stanie wyobrazić sobie dosłownie wszystko, w tym urządzenia, które mają za zadanie ułatwić życie.


Pamiętajmy, że każda rzecz, która jest dla nas dzisiaj powszechna, miała kiedyś swój początek. Tak było w wypadku komputerów, telefonów, aparatów, czy też prezerwatyw. Zobaczcie czym się różniły!

#1 Komputer

Amerykański wynalazca i inżynier z Kalifornii, Steve Wozniak, później Steve Jobs, był twórcą pierwszego na świecie komputera Apple. Powstał on w 1976 roku i wyznaczył drogę komputerom, którymi posługujemy się w dniu dzisiejszym.


#2 Aparat

Według University of Texas, twórcą pierwszej fotografii jest Joseph Nicéphore Niépce i wykonał ją latach 1826-1827. Na swojej fotografii uwiecznił widok z okna. Dzisiaj posiadanie aparatu nikogo nie dziwi. Wszyscy mamy je choćby w komórkach.

#3 Lokówka do włosów

Pierwsze urządzenia służące do kręcenia włosów powstały około 1917 roku. Zostało wymyślone przez dwóch mężczyzn, Eugene Suter i Isidoro Calvete. To oni odkryli metodę, dzięki której można było podkręcić włosy. Wszystko dobywało się za pomocą podgrzewanych cewek. Ich maszyna powstała w 1923 roku – wyglądało to tak, jakby kobieta była podłączona do urządzenia czytającego jej myśli. W dzisiejszych czasach metod na podkręcenie włosów jest mnóstwo i żadna z nich nie wygląda na tyle dziwnie, co ta sprzed lat.

#4 Telefon

Alexander Graham Bell to twórca pierwszego telefonu. Według Wikipedii, pierwsza centrala telefoniczna została wymyślona przez człowieka o nazwisku Tivadar Puskas, który pochodził z Węgier. Ewolucja tego urządzenia nastąpiła błyskawicznie. Dzisiaj ciężko nam się z nim rozstać.


#5 Pralka

Według Wikipedii pierwsza pralka powstała w 1796 roku. Jej twórcą był Nathaniel Briggs z New Hampshire. Kiedyś pralki były napędzane siłą mięśni i trzeba było się nieźle napracować aby zrobić pranie.

#6 Odkurzacz

Pierwszy odkurzacz został wynaleziony w latach 60. XIX wieku. Określenie “odkurzacza” zostało prawdopodobnie wymyślone przez Davida T. Kenney i Huberta Cecil Bootha, natomiast pierwszym producentem tych urządzeń była firma Corinne Dufour z Savannah w stanie Georgia. To oni opatentowali dwie różne konstrukcje. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie sprzątanie bez tego urządzenia.

#7 Toster

Przed wynalezieniem tego urządzenia, ludzie podsmażali kromki chleba nad ogniskiem. Pierwszy elektryczny toster do chleba został wymyślony przez Alana MacMastersa ze Szkocji w 1893 roku. Dzięki niemu nie musimy robić już tego nad ogniskiem.


#8 Prezerwatywa

Wygląd prezerwatywy różni się od tego, który widzimy w dzisiejszych czasach. TE pierwsze były wykonane ze zwierzęcych jelit. Wieki temu stosowanie tego środku antykoncepcji było kontrowersyjne. Mówi się, że dzisiejsze prezerwatywy w 98% zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową i nieplanowaną ciążą.


8 przedmiotów codziennego użytku, których wygląd radykalnie zmienił się na przestrzeni lat.

Nie ma takiego spania!

Nie zrobiłeś nic przez ostatnie 2 minuty. Zamknij to okno albo obczaj najciekawsze posty.